У 2023 році я прочитав близько 40 книг. Ділюся 10 книгами які найбільше сподобалися. П’ять — по темі дизайну, та п’ять із саморозвитку.


КНИГИ ПО ТЕМІ ДИЗАЙНУ


Хороші діаграми Скотт Берінато

Найпрактичніша книга з цього переліку. Проста, корисна, і цікава. Круто що перекладають та видають українською такі спеціалізовані книги.

Книга про роботу з візуалізацією даних буде корисна не тільки для дизайнерів, а і всіх хто дотичний до цієї сфери (а сьогодні таких людей дуже багато). Вона легко читається, багато прикладів та практики. Ідеально як для початківців так і для практикуючих.

МОЇ ІНСАЙТИ


Мій улюблений інсайт з цієї книги це говорити з замовником словами через рот) Soft skills ніхто не відміняв. Ви можете придумати найкрутіше і найвдаліше рішення, але якщо ви їх ніяк не будете комунікувати, коли це дійсно потрібно, прихильність не завжди буде на вашій стороні. Все вирішується в діалозі та з умінням будувати взаєморозуміння.

Не дякуйте))

Ваш Кеп



Everything I Know About Life I Learned from Powerpoint
Russell Davies

Ця книга навчає дизайну презентацій через глибокий досвід роботи зі слайдами від креативника Девіса Рассела. Девіс за свої 30 років успів попрацювати над сайтом gov.uk (дизайнери вкурсі, що це найзручніший сайт державної структури, де застосовані принципи design thinking), придумував стратегії для Nike, його інсталяція є в MoMA, він знімав передачу для BBC.

Книга написана з англійським гумором, та в першу чергу передає досвід самого автора у роботі зі слайдами — як він їх використовував в своєму житті, та як засвоїв, що працює, а що ні.

МОЇ ІНСАЙТИ


В книзі є 48 правил PowerPoint, ось деякі з них:

  • Почніть вашу презентацію з історії, завершіть питанням
  • Повторюйте важливі думки (не бійтеся робити це часто)
  • Починайте та закінчуйте в межах виділеного часу. Але краще закінчуйте раніше.
  • Зробіть слайди читабельними! А ще такими, які будуть запамятовуватися.
  • Не читайте зі слайдів! (Привіт від Кеп)



Beautiful Evidence
Edward Tufte

Та сама КНИГА яку хочуть всі дизайнери (старої закалки, так сказать). До Тафті можна ставитися по різному. Хтось його любить, хтось ні. Але його внесок в дослідження дизайну крізь епохи заслуговує уваги.

Для мене, як для дизайнера презентацій, найцікавіший розділ про PowerPoint, де автор досліджує вплив цього інструменту на наше життя. Він сварить Microsoft що споганили наше життя цими слайдами, які всі ненавидять, але ніхто не готовий відмовитися розміщувати на слайдах по стопяцот картинок, прикрашалок та шрифтів. Так і живемо.

МОЇ ІНСАЙТИ


Цікавий інсайт про автора. Тафті настільки переймається якістю своїх книг, що сам слідкує за всіма етапами їх видавництва від верстки до друку. Власне він їх друкує на своїй типографії. Бо хоче бути впевненим, що книги будуть відповідати його стандартам якості. І це справді так. Беручи в руки цю книгу відчуваєш усю красу та задум автора.

Інші інсати вже наче всі давно проговорили (книги видавалися років 15 тому, тому все що можна вже розписано та процитовано)

Я купував книгу на Амазоні, бо мені колись подарували сертифікат, і я вирішив шо час потримати цю книгу в руках настав.



Графічний дизайн з українським обличчям
Наталя Удріс-Бородавко

Такі книги важливі. Національний дизайн потрібно відроджувати, і це один з кроків. Дуже підтримую те, що такі видання видаються, і що дослідники досвліджують цю тему. Ця книга в цьому списку моє вираження поваги та підтримка авторці. Якщо у вас є можливість, то раджу ознайомится з книгою.

МОЇ ІНСАЙТИ


Власне мій інсайт в тому, що в книзі взагалі ніяк не обіграна тема петриківського розпису. Авторка забула, що таке декоративно-прикладне мистецтво існує? Чи цей вид народного мистецтва, що з 2013 року в UNESCO якось не вписувався в загальну концепцію? Чи петриківку зовсім ніяк не можна обіграти в дизайні? Дивний підхід, і мені це було незрозумілим.


Оповідь
Роберт Маккі

Ця книга не про графічний дизайн — а про дизайн оповіді. Взагалі круто синтезувати знання з різних дисциплін та отримувати нові сенси (власне це і називається креативність). В дизайні презентацій сторітелінг відіграє ключову роль, тому базові знання я вважаю просто необхідними. А тут не тільки база, це книга маст хев для розуміння природи творення оповіді.

МОЇ ІНСАЙТИ


Скажу чесно, я ще в процесі прочитання цієї книги. І в мене море інсайтів які я застосовую в своїй діяльності.

Але тут напишу інсайт, чому її потрібно читати.

В коучингу/психології/науках які вирішують проблеми є така теорія, що проблеми потрібно вирішувати на рівень вище, від рівня на якому знаходиться ця проблема.

Типу, якщо ви хочете позбутися прокрастинації, мало себе просто змушувати щось робити (щоб не здаватися лінивцем). Потрібно шукати проблему на рівні вище (як правило це якісь шкідливі установки з дитинства, або в наслідок травмуючих подій, і спочатку потрібно попрацювати з ними). Якщо ви хочете вилікувати зуби, мало ходити регулярно до стоматолога, потрібно вести ще й відповідний спосіб життя. Якщо ви хочете навчитися робити класний дизайн мало знати історію дизайну та вміти користуватися фотошом, потрібно ще добре знати людську психологію. Вобщєм ви зрозуміли.

Так от ця книга про це. Якщо ви хочете розповідати класні захоплюючі історії, вам потрібно прочитати цю книгу. Вона власне і торкається, оцих речей, які знаходяться на рівні вище.


КНИГИ ІЗ САМОРОЗВИТКУ


The Highly Sensitive Person
Elaine Aron

Ця книга найбільше вплинула на мене в 2023 році. Я ніколи не задумувався про те, що підвищена чутливість до звуків, світла, запахів та перепаду температур — це річ яка властива не всім. Тобто всі ми можемо здригатися від гучних вибухів чи спалахів фотоапарату, чи запаху протухлої риби і надмірно сухого кондиціонованого повітря. Але є люди, для яких ці речі можуть бути болючими та від яких вони страждають більше за інших.

Це все про надчутливих людей (highly sensitive person).

Елейн Арон багато років досліджувала цю тему, допомігши людям увсідоми свої особливості та потреби. За її дослідженнями до 30% людей на планеті мають високу чутливість до одного або декількох сенсорних подразників. Це багато, але не всі розуміють про це. Кожен до цього може ставитися по своєму. Хтось (як я) вірить в те, що всі люди відчувають те що і я. Хтось від цього страждає. А хтось адаптувався та знайшов в цьому свої переваги.

Серед переваг — особливе сприйняття світу та навколишнього середовища. З практичних речей — люди з надчутливістю більш креативні, емпатичні, адаптивні та інтуітивні.

Після цієї книги по новому дивишся на свої особливі потреби та шляхи роботи з ними.

МІЙ ІНСАЙТ


Після цієї книги я пішов в аналітичну юнгініанську терапію. Коли довгий час живеш в режимі подавлення своїх почуттів та потреб, це вилазить боком (перш за все через соматику). До цього я працював в методі КПТ, але це не давало бажаного результату. Аналітична терапія працює з глибинними та несвідомими речима, це не швидкий процес. Але того вартує. Особливо, якщо ви надчутлива людина, що шукає відповіді на свої питання. Власне Елейн радить надчутливим людям цей вид терапії для зцілення від травм та знаходження свого істнного шляху.



Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя
Браян Джефрі Фоґґ

Класна книга про формування позитивних звичок. Не потрібно читати цілу книгу, щоб почати втілювати практичні поради. Інсайти є вже з перших сторінок.

На відміну від класичних порад створення рутинних ритуалів, автор радить формувати ланцюги крихітних послідовних дій, що слідують одна за одною, і формують позитивні звички.

В книзі багато шаблонів і фреймворків на всі випадки життя.

МІЙ ІНСАЙТ


Те що я випробував на собі і це працює — створити один єдиний ранковий повторюваний усвідомлений ритуал.

У мене це після пробудження написати в щоденнику одну фразу. Далі я знаю, що за цією дією у мене послідують певні паттерни та почнеться включення в мій робочий день.

Але в книзі є багато класних інших прикладів, ви точно знайдете щось корисне і для себе.



Under Saturn’s Shadow: The Wounding and Healing of Men
James Hollis

Книга юнгіангівського психолога про поширені психологічні травми чоловіків. Читав за порадою психоаналітика. Книга допомогає краще зрозуміти себе.

У мене багато інсайтів, але вони особистого характеру. Про стосунки з мамою та батьком, про відношення до речей, про сенси та розуміння себе.

Якщо ви не знайомі з аналітичною психологією, то в деяких речах книга буде нагадувати суміш психології з відсилками до міфів з трактуванням снів, а також згадками про трансцидентне, ексзестинційне та колективне несвідоме.

МІЙ ІНСАЙТ


Для мене це особиста і складна книга. На багато речей я подивився по іншому. Дещо розумів і до того, дещо побачив вже після неї. Якийсь час переварюєш всю інформацію, і вирішуєш, що брати з собою далі, а що залишити.

Декілька цитат:

«Навіщо нам жити тут, на цій планеті, якщо не намагатися себе пізнати?»

«Сенс впевненості в собі у тому, що ти відчуваєш позитивну енергію, необхідну для вирішення завдань, які перед тобою ставить життя. Ви можете дозволити собі поринути у це життя і боротися за набуття його глибинного сенсу. Та відчуваєте можливість виринути з нього, коли впритул підступають сили темряви.»

«Кожен син повинен запитати себе: «Які травми мав мій батько? Чим він пожертвував (якщо ця жертва мала місце) заради мене та інших? На що він сподівався і про що мріяв? Чи втілив він у життя свої мрії? Чи був він емоційно вільний, щоб жити таке життя? Як його батько та його культура заважали його становленню? Що мені хотілося б дізнатися від нього про його життя та його історію? Що мені б хотілося дізнатися від нього про те, що значить бути чоловіком? У чому полягає непрожите життя мого батька, і, можливо, я тією чи іншою мірою проживаю його за нього?»


4000 тижнів. Тайм-менеджмент для смертних
Олівер Беркмен

Я думав що ця книга про тайм менеджмент! Але ні) Вона не про тайм менеджемент. Вона скоріше про ставлення до часу як такого. З різних точок зору. Читається легко та не напряжно.

МІЙ ІНСАЙТ


Інший підхід до розуміння тайм-менеджменту через призму в тому числі різних філософських концепцій та ідей різних народів світу. Я відразу помітив, що автор багато звертається до концепцій які яскраво виражені в аналітичній психології. І мені було це приємно, бо я натрапив на цю книгу випадково.

Ось що для мене було найголовніше в цій книзі — менше перейматися та більше жити справжнім.

І ще для себе взяв супер класну пораду (хоча я вже її зустрічав, але спробував після цієї книги) — перевести телефон в режим чорно-білої картинки, щоб привабливі додатки які спокушають миттєвим дофаміном не здавалися такими привабливими. В мене це справді спрацювало.

Ще мені сподобалася ідея користуватися моно-пристроями. Наприклад читати книги з кіндла, а не з айпеду. Мати для бігу Garmin Runner, а не Apple Watch, використовувати таймер, а не смартфон. Це цікаво, бо я до цього розглядав для себе таку концепцію, і нарешті вона в мене викристалізувалася.



Не читайте цю книжку. Тайм-менеджмент для творчих людей
Дональд Рос

Моя улюблена книга про тайм-менеджмент! Я її так довго шукав. В своєму житті які тільки методики та методології не пробував для управління часом. GTD, Pomodoro, Парето 80/20, Матриця Ейзенхауера, діаграма Ганта і тп. Перепробував все, нічого не працювало довше одного дня)

А все тому що чим більше ти впорядкувуєш і виконуєш справ, тим більше їх зв’являється. Це закон всесвіту. По іншому не буває.

Коротка, ілюстративна, практична. Дуже раджу усім творчим людям — тут і про роботу зі своїми ідеями, і про те, як визначити свої сильні сторони, і про те як планувати.

МІЙ ІНСАЙТ


Я в захваті від методики додатку ToDon’tList. Використовую її майже кожного дня.

До цього насправді дійсно потрібно прийти, багато чого спробувати, щоб зрозуміти, що це дійсно твоє.

Отже методика така.

У вас є список справ. Якісь важливі, якісь не дуже, про якісь ви ніколи не згадаєте. Але у вас є цей один список усіх ваших справ. Просто список справ.

На видимій частині екрану відображаються лише три справи в DoList.

Всі інші справи заховані в списку ToDon’tList.

До будь-якого з трьох завдань можна виконати двії дії — перемістити в один з цих списків. Ду чи Донт.

Тобто в будь-який період часу ви будете бачити тільки три ваших справи. Звичайно, що їх можна змінювати (коли з’являються якісь важливіші).

І це прям те, що в мене працює — три справи на день.

Я паралельно можу використовувати якісь додаткові тудушки (наприлад на мітингах записую свої таски, коментарі чи правки з якими потім потрібно працювати). Але в особистому житті я прям в захваті від цього додатку. Настільки в захваті, що не звертаю увагу на застарілий дизайн (додаток вже декілька років не оновлювався).



Ці десять книг мені найбільше сподобалися в цьому році. Тому якщо вам щось також відгукнулося6 раджу почитати)

В цьому блозі поки що немає коментарів, але якщо у вас є що мені сказати, можете писати мені в особисті в телеграмі @lsnhhh.