П’ять порад від ex-продуктового маркетолога компанії П’єра-Жана Камілієрі

Цей матеріал це адаптований переклад блогу П’єра-Жана Камілієрі, ex-продуктового маркетолога компанії Apple, який зараз працює в Twitter. Ці поради більшою мірою стосуються презентацій, що проводяться усно. Про презентації Apple написано багато матеріалів, але саме ці поради у такому викладі — ексклюзив від першоджерела. Сподіваюсь для вас ці поради будуть цінні, та ви їх використаєте у своїх слайдах.

Ідеальні слайди?

П’єр-Жан працював в Apple понад 10 років у відділі продуктового маркетингу, та робив в середньому одну презентацію на тиждень.

Keynote/PowerPoint це один з основних інструментів в роботі проектних менеджерів, і це стосується не тільки Apple. Якщо вам потрібно представити результати, стартувати проект, презентувати фічу чи залучити людей і т.п. — в якості інструменту ви скоріш за все оберете саме презентацію.

Apple досить “специфічна” компанія в плані презентацій. Це сталося завдяки Стіву Джобсу, його публічні презентації вважаються найкращими в індустрії. Тож до компанії прикута особлива увага.

Питання яке найчастіше ставлять П’єр-Жану звучить так: “Як ви робите такі презентації в Apple?”. Ось декілька простих порад.

Але перед тим як розпочати визначмось з важливою річчю: якість вашої презентації має значення.

З презентації можна багато що про вас дізнатися. Коли хтось показує слайди для обговорення, нехай там буде навіть декілька речень, це ок якщо слайди виглядають безладними чи негарними.

Справді. Але ось які думки виникають, коли показують безладні слайди:

  • якщо інформація на ваших слайдах не впорядкована, це означає, що і в вашій голові ідеї не впорядковані
  • якщо вам все рівно як виглядають слайди, увага до деталей не ваша сильна сторона.

Такі думки властиві не тільки тим хто працює в Apple, інші компанії мають такий же підхід. Якщо ви вимагаєте моєї уваги до вашої презентації, до тих думок які ви там виклали, але ви самі не доклали зусиль, щоб все чітко та ясно викласти, то чи потрібно мені витрачати на це час та енергію?

Отже, пам’ятаючи про це, переходимо до порад.


1. Визначтеся —
це усна презентація чи це документ?

Це одна з найчастіших помилок — люди неправильно визначають, з яким типом презентації вони мають справу.

Презентації бувають двох типів:

  • як підтримка для презентуючого. Ваша усна розповідь є головною, але не слайди.
  • як додаток чи документ, який ви відправляєте по мейлу, в месенджері чи будь-яким іншим чином без вашої усної частини.

Якщо ви хочете надіслати презентацію як додаток чи документ, запитайте спочатку себе, чи презентація це найкращий інструмент, щоб донести ваші ідеї? Не завжди саме формат презентації буде вдалим рішенням. Подумайте про інші альтернативні інструменти: особиста розмова, емейл, повідомлення в месенджері, сайт/лендінг, документ, слайддок (про цей формат я детальніше розповім в наступних статтях).


2. Найважливіше:
одна ідея — один слайд

Якщо ви представляєте презентацію наживо (офлайн чи онлайн) пам’ятайте, люди тут, щоб слухати вас. Вони тут не для того, щоб читати ваші слайди.

“Одна ідея — один слайд” — одна з найважливіших речей, які ви маєте пам’ятати.

Якщо під час підготовки презентації ви розміщуєте на одному слайді забагато інформації, запитайте себе, чи дійсно все важливо? Якщо ні, то видаліть другорядні ідеї, та проговоріть їх в слух під час презентації. Якщо ідеї все ж важливі — розділіть їх на декілька слайдів.

Часто організатори прохають обмежитися “10 слайдами”. Ігноруйте це. Це не має ніякого сенсу. Якщо ви ведете розмову, а не читаєте текст з екрана — то все одно, це 20 слайдів з один словом на кожному, чи 10 заповнених інформацією. Але повірте — ваші слухачі краще будуть сприймати ті слайди, де буде менше тексту.


3. Відмовтеся від
булет-поінтів та списків

Це давно відома практика в Apple. Маркування списків це останнє що варто використовувати в презентації. Кожен булет поінт — це одна ідея, одна ідея — один слайд. Редактор презентацій нас спонукає використовувати марковані списки, тому їх досить просто створити. Але, якщо ви відчуваєте, що вам потрібен маркований список, зупиніться і подумайте.

Якщо те, про що ви розповідаєте є послідовним (дія 1, дія 2…) — розділіть це на слайди.

Якщо булет поінти покликані показати результат (ми отримали Х додавши а, b, с) знайдіть шлях показати це. Наприклад кола (а, b, с), що перетинаються, і в точці перетину утворюють Х. Можете також використати пазл, з частинами, що поєднуються.

Слайди потрібні, щоб допомогти людям візуалізувати те, про що ви хочете розповісти. Метафори з реального життя також можуть добре передати ідею, яку ви хочете донести.


4. Оптимальний розмір шрифту —
від 30 пунктів

Спрощення і зменшення кількості інформації на слайді є головними інструментами на шляху до зрозумілої та ефективної презентації.

Гай Кавасакі радить дотримуватися простого правила, яке допоможе вам в цьому: розмір шрифту на слайді має бути не менше 30 пунктів.

Чим більший шрифт — тим менше тексту буде на слайді, і тим краще ваша аудиторія запам’ятає ключові ідеї, не витрачаючи час і енергію на прочитання тексту маленьким шрифтом.

Передивіться свою презентацію — де використано шрифт менше ніж 30 пунктів? Подумайте як це виправити.


5. Анімація —
підсилює сторітелінг

Анімація це брат маркованих списків (булет поінтів). За нею криється відчай: “Я маю 20 речень, та спробую їх втиснути в один слайд. Я зроблю анімацію, щоб текст з’являвся послідовно, і це не буде так сильно мозолити очі глядачам”. Ні.

Анімація має підсилювати сторітелінг вашої розповіді.

Ви показуєте таймлайн який виявився завеликий для одного слайду? Продовжте його на наступний слайд, та додайте анімацію переходу в право.

Ви повторюєте список дій, що наближає до мети? Спробуйте зробити окремий слайд з метою, та повертайтеся до нього анімацією.


ВИСНОВКИ

Сподіваюся, що ці поради допоможуть вам створити презентацію, на яку буде дійсно приємно дивитися, але що справді важливо — щоб ваша аудиторія слухала вас.

Якщо ви можете взяти важливу річ з цього тексту, то нехай це буде цитата Блеза Паскаля:

Вибачте, що написав довгого листа. Я не встиг написати короткий

Ця цитата напряму не стосується презентацій. Але вона актуальна для них НАВІТЬ БІЛЬШЕ, і я бачив як це працює в Apple багато-багато разів.

Спростіть, скоротіть. І так по колу.

Я знаю, що кожен з нас має мільйони справ, які потрібно зробити. І чи шліфування презентацій, це дійсно те, на чому потрібно зосереджувати увагу? Що ж, як це практикується в Apple: робіть менше, але робіть це добре.


Ці п’ять порад в більшій мірі стосуються презентацій, що презентуються усно. Але логіка подання мінімальної, але важливої інформації актуальна для будь-якого типу презентацій. Тож користуйтеся цими порадами, що вже довгий час є ключовими для компанії, яка добре знається на якісних презентаціях.